Coursework

Coursework

COURSEWORK

Spring 2024

Note: many lecture courses have discussion sections. Please see SIS for times and locations

Courses Taught by Archaeology Faculty


ANTH 2800                      Introduction to Archaeology
Adria LaViolette               MoWeFr 10:00am - 10:50am
                                          New Cabell Hall 132

ANTH 2820                      The Emergence of States and Cities
Patricia Wattenmaker     TuTh 3:30pm - 4:20pm
                                          John W. Warner Hall 104

ANTH 3885                      Archaeology of Europe
Adria LaViolette               MoWe 3:00pm - 4:15pm
                                          New Cabell Hall 168

ANTH 4591                      Senior Seminar: Social Life of Goods
Patricia Wattenmaker     Mo 5:00pm - 7:30pm
                                          Brooks Hall 103

ANTH 4591                      Materiality of Frontier and Boundary Interaction
Sonia Alconini                  Tu 3:30pm - 6:00pm
                                          Brooks Hall B001

ANTH 5559                      New Course in Anthropology: Community and Public Anthropology
Roberto Rosado-              TuTh 2:00pm - 3:15pm
Ramirez                            Brooks Hall 103

ARCY 3993                      Independent Study (enroll with faculty)

ARCY 4999                      Undergraduate Thesis Writing (enroll with advisor)

ARTH 2054                      Roman Art and Archaeology
Kate Kreindler                  TuTh 11:00am - 12:15pm
                                          Campbell Hall 160

ARTH 2055                      Introduction to Classical Archaeology
Tyler Jo Smith                   TuTh 2:00pm - 3:15pm
                                          Campbell Hall 160

ARTH 4591                      Monumentality and Memory
Kate Kreindler                 We 2:00pm - 4:30pm
                                          Fayerweather Hall 208

Courses of Interest Taught by Other Faculty


ANTH 1010                       Introduction to Anthropology
Eve Danziger                     WeFr 9:00am - 9:50am
                                           Minor Hall 125

ANTH 2120                       The Concept of Culture
Ira Bashkow                      TuTh 2:00pm - 2:50pm
                                           Minor Hall 125

ANTH 2280                       Medical Anthropology
Julia Alejandra                  MoWe 10:00am - 10:50am
Morales Fontanilla           Minor Hall 125

ANTH 2400                       Language and Culture
Nathan Wendte                 MoWe 2:00pm - 2:50pm
                                           John W. Warner Hall 104

ANTH 3100                       Indigenous Landscapes
Jim Igoe                             TuTh 3:30pm - 4:45pm
                                           New Cabell Hall 395

ARH 2700                         Thomas Jefferson and American Architecture
Louis Nelson                     TuTh 12:30pm - 1:45pm
                                           Campbell Hall 158

ARH 3604                         Field Methods I Building Archaeology
Andrew Johnston              Fr 9:00am - 11:30am
                                           Campbell Hall 425

ARTH 1507                       Art and Global Cultures: Art and the Body
Giulia Paoletti                    MoWe 2:00pm - 2:50pm
                                           Campbell Hall 160

ARTH 2882                       Sex, Spirits & Sorcery: Modern Aboriginal Art
Henry Skerritt                    MoWe 5:00pm - 6:15pm
                                           Campbell Hall 160

ARTH 2961                       Arts of the Islamic World
Amanda Phillips                TuTh 12:30pm - 1:45pm
                                           Campbell Hall 160

ARTS 2610                       Drawing I
Elizabeth Schoyer             TuTh 9:00am - 11:30am, Ruffin Hall 203
Jackson Taylor                  TuTh 6:30pm - 9:00pm, Ruffin Hall 203
Amy Chan                          Fr 12:30pm - 3:00pm, Ruffin Hall 203
Amy Chan                          Fr 9:00am - 11:30am, Ruffin Hall 203

CLAS 2040                       Greek Mythology
Ivana Petrovic                   MoWe 10:00am - 10:50am
                                           John W. Warner Hall 209

CLAS 3350                       Language and Literature of the Early Celts
Coulter George                  MoWeFr 2:00pm - 2:50pm
                                           New Cabell Hall 338

EVSC 1010                       Introduction to Environmental Sciences
Scott Doney                       TuTh 12:30pm - 1:45pm
                                           Wilson Hall 402

EVSC 1300                       Earth's Weather and Climate
Robert Davis                     MoWeFr 1:00pm - 1:50pm
                                           Clark Hall 108

EVSC 3020                       GIS Methods (permission)
John Porter                        TuTh 2:00pm - 3:15pm
                                           John W. Warner Hall 104

HIEU 2041                        Roman Republic and Empire
Elizabeth Meyer                MoWe 1:00pm - 1:50pm
                                           John W. Warner Hall 104

HIEU 2101                        Jewish History I: The Ancient and Medieval Experience
Caroline Kahlenberg         TuTh 5:00pm - 6:15pm
                                           New Cabell Hall 132

HIEU 4501                        Seminar in Pre-1700 European History
Elizabeth Meyer                Mo 3:30pm - 6:00pm
                                           New Cabell Hall 207

HIME 2001                       The Making of the Islamic World
Kristina Richardson          TuTh 2:00pm – 3:15pm
                                           Location TBA

HIME 3192                       From Nomads to Sultans: the Ottoman Empire, 1300-1700
Joshua White                    TuTh 9:30am - 10:45am
                                           New Cabell Hall 132

HIUS 3011                        Colonial British America
S. Edelson                         MoWe 12:00pm - 12:50pm
                                           Gibson Hall 211

HIUS 3261                        History of the American West
Alan Taylor                         MoWe 10:00am - 10:50am
                                           Nau Hall 211

RELA 2750                        African Religion
Cynthia Hoehler-Fatton     TuTh 12:30pm - 1:45pm
                                            Gilmer Hall 245

RELC 3240                        Medieval Mysticism
Kevin Hart                          TuTh 11:00am - 12:15pm
                                            Gibson Hall 241

RELG 1040                        Introduction to Asian Religions
Michael Allen                     MoWe 2:00pm - 2:50pm
                                            John W. Warner Hall 209

SLAV 2360                         Dracula
Stanley Stepanic                MoWe 3:30pm - 4:45pm
                                            Wilson Hall 301

SOC 2320                          Gender and Society
Elissa Zeno                         TuTh 4:00pm - 4:50pm
                                            McLeod Hall 1003

SOC 3130                          Introduction to Social Statistics
William Wilcox                    MoWe 9:00am - 9:50am
                                            Monroe Hall 130

SOC 3490                          Cities and Cultures
Ekaterina Makarova          TuTh 11:00am - 12:15pm
                                            New Cabell Hall 309

STAT 2120                         Introduction to Statistical Analysis
Justin Weinstock                MoWe 9:00am - 9:50am
                                            Wilson Hall 301

Graduate Courses of Interest Taught by Other Faculty


ARAH 9515                        Materializing Medieval Theory and Practice
Eric Ramirez-Weaver          Mo 10:00am - 12:30pm
                                             Fayerweather Hall 215

ARH 5600                          Arch History Practicum (permission)
Andrew Johnston                Details TBA

ARH 8604                          Field Methods I Building Archaeology (permission)
Andrew Johnston               Fr 9:00am - 11:30am
                                            Campbell Hall 425

EVSC 5020                        Introduction to Geographic Information Systems (GIS) (permission)
John Porter                         TuTh 2:00pm - 3:15pm
                                            John W. Warner Hall 104

HIEU 5051                         Roman Empire
Elizabeth Meyer                 Mo 3:30pm - 6:00pm
                                            New Cabell Hall 207

Summer 2024

ANTH 3590                     Sustainable Communities
Tessa Farmer                  MoTuWeThFr 10:00am - 3:00pm
 

ANTH 5589                     Jamestown Archaeological Field School
David Givens                   MoTuWeThFr 8:00am - 5:00pm
 

ARTH 2052                      Ancient Egypt
Anastasia Dakouri-Hild    MoTuWeThFr 10:30am - 12:45pm
                                         Web-Based Course

 

ARTH 3254                      Leonardo da Vinci
Francesca Fiorani            MoTuWeThFr 10:30am - 12:45pm
                                         Web-Based Course

 

ARTS 2610                      Drawing I
Akemi Ohira                     Sa 10:30am - 12:45pm         
Akemi Ohira                     MoTuWeThFr 10:30am - 12:45pm


EVSC 1020                      Practical Concepts in Environmental Sciences
Ian Fitzsimmons               MoTuWeThFr 3:30pm - 4:45pm
 

EVSC 3020                      GIS Methods
Mirella Shaban                 MoTuWeThFr 8:00am - 10:15am
 

HIST 3501                        Digital Map History
S. Edelson                        MoTuWeThFr 10:30am - 12:45pm
                                         Web-Based Course


Fahad Bishara                  MoTuWeThFr 10:30am - 12:45pm
                                         Web-Based Course

 

STAT 1100                        Chance: An Introduction to Statistics
Isabella Femia                  MoTuWeThFr 10:30am - 12:45pm

Fall 2024

Note: many lecture courses have discussion sections. Please see SIS for times and locations

Courses Taught by Archaeology Faculty


ANTH 2559                        Ancient Cities of the Americas
Roberto Rosado-                TuTh 2:00pm - 3:15pm
Ramirez
 

ANTH 2800                      Introduction to Archaeology
Adria LaViolette                MoWe 10:00am - 10:50am (+ discussion section)


ANTH 5808                      Method and Theory in Archaeology
Patricia Wattenmaker       We 3:30pm - 6:00pm
 

ANTH 5870                      Archaeozoology
Patricia Wattenmaker       Tu 3:30pm - 6:00pm


ANTH 5891                      Archaeology of Frontiers and Boundary Interaction
Sonia Alconini                  Tu 3:30pm - 6:00pm


ARAH 5559                      Ancient Greek Sanctuaries
Tyler Jo Smith                   Tu 6:00pm - 8:30pm


ARCY 3993                      Independent Study (register with instructor)


ARCY 4998                      Undergraduate Thesis Research (register with instructor)


ARTH 2053                      Greek Art and Archaeology
Tyler Jo Smith                   TuTh 11:00am - 12:15pm (+ discussion section)


ARTH 3062                       Pompeii
Kate Kreindler                   TuTh 12:30pm - 1:45pm


ARTH 4591                       Archaeology of Ancient Colonization
Kate Kreindler                   Mo 10:00am - 12:30pm

 

Courses of Interest Taught by Other Faculty
 

ANTH 1010                        Introduction to Anthropology
Richard Handler                 WeFr 11:00am - 11:50am (+ discussion section)         
 

ANTH 2160                        Culture and the Environment
Kath Weston                       MoWe 2:00pm - 2:50pm (+ discussion section)


ANTH 2400                        Language and Culture
Nathan Wendte                  TuTh 2:00pm - 2:50pm (+ discussion section)


ANTH 3450                        Native American Languages
Armik Mirzayan                  TuTh 12:30pm - 1:45pm


ANTH 3559                        Colonialism and Decolonization
Sebastian Jackson             TuTh 9:30am - 10:45am


ANTH 3679                        Curating Culture: Collection, Preservation, and Display as Cultural Forms
Lise Dobrin                         Th 2:00pm - 4:30pm


ARCH 1010                        Lessons of the Lawn
Peter Waldman                  TuTh 9:30am - 10:45am (+ discussion section)
 

ARCH 2710                        CAAD 3D Geometrical Modeling and Visualization
Earl Mark                             Th 5:00pm - 6:15pm


ARH 1010                           History of Architecture I
Lisa Reilly                           MoWe 10:00am - 10:50am (+ discussion section)
 

ARH 3608                           Historic Preservation Theory and Practice
Andrew Johnston                We 6:00pm - 8:30pm


ARH 3618                            Materials and Culture
Mark Kutney                         Fr 9:00am - 11:30am


ARTH 1503                         Art and Astronomy
Eric Ramirez-Weaver          MoWe 9:00am - 9:50am (+ discussion section)


ARTH 2861                          East Asian Art
Dorothy Wong                      TuTh 5:00pm - 6:15pm (+ discussion section)


ARTH 2891                          Arts of African Civilizations
Giulia Paoletti                       TuTh 2:00pm - 3:15pm (+ discussion section)


ARTH 3591                          Art, Death, and Ritual: Mysteries of Ancient China
Dorothy Wong                      TuTh 12:30pm - 1:45pm


ARTH 4591                          Everyday Medieval Life
Lisa Reilly                             Th 3:30pm - 6:00pm


ARTH 4951                          University Museums Internship
Melissa Love                        Fr 10:00am - 12:30pm


ARTS 2000                          Introduction to Studio Art
                                             Multiple sections and times listed


ARTS 2610                          Drawing I
Amy Chan                            MoWe 12:30pm - 3:00pm           
 

ASTR 1280                          The Origins of Almost Everything
Paul Torrey                           TuTh 9:30am - 10:45am


CLAS 2010                          Greek Civilization
Andrej Petrovic                     TuTh 12:30pm - 1:45pm (+ discussion section)


CLAS 3260                          Rituals in Ancient Greece
Ivana Petrovic                      TuTh 3:30pm - 4:45pm


EVSC 1010                          Introduction to Environmental Sciences
Manuel Lerdau                     TuTh 2:00pm - 3:15pm


EVSC 2800                          Fundamentals of Geology
Ajay Limaye                         MoWeFr 11:00am - 11:50am         


EVSC 3020                          GIS Methods
John Porter                           TuTh 2:00pm - 3:15pm           

John Porter                           Mo 5:00pm - 9:00pm           

John Porter                           Tu 5:00pm - 9:00pm
 

GSGS 2000                          Introduction to Global Studies
Tessa Farmer                        MoWe 3:30pm - 4:45pm
 

HIAF 2001                            Early African History
James La Fleur                     MoWe 2:00pm - 3:15pm
 

HIEU 2031                            Ancient Greece
Jon Lendon                           MoWe 1:00pm - 1:50pm (+ discussion section)
 

HIEU 2071                            Early Modern Europe and the World
Erin Lambert                         MoWe 2:00pm - 2:50pm (+ discussion section)


HIME 2002                           The Making of the Modern Middle East
Caroline Kahlenberg             TuTh 11:00am - 12:15pm         


HIST 2212                            Maps in World History
S. Edelson                            MoWe 1:00pm - 1:50pm (+ discussion section)
 

HIUS 2001                           American History to 1865
Alan Taylor                           MoWe 12:00pm - 12:50pm (+ discussion section)
 

RELA 2750                          African Religions
Cynthia Hoehler-Fatton        TuTh 2:00pm - 3:15pm
 

RELC 2050                          The Rise of Christianity
Philip Tite                             MoWe 1:00pm - 1:50pm
 

RELG 2713                         Sensing the Sacred: Sensory Perception and Religious Imagination
Gregory Goering                  MoWe 2:00pm - 3:15pm
 

RELG 3630                          Idolatry
Asher Biemann                    MoWe 2:00pm - 3:15pm
 

SLAV 2360                           Dracula
Stanley Stepanic                  MoWe 3:30pm - 4:45pm


SOC 1010                            Introductory Sociology
Baris Unlu                            MoWe 2:00pm - 3:15pm (+ discussion section)
 

STAT 1100                           Chance: An Introduction to Statistics
                                             MoWe 8:00am - 9:15am (+ discussion section)
 

STAT 2120                          Introduction to Statistical Analysis
                                            Multiple sections and times listed
 

WGS 2600                          Human Sexualities
Lisa Speidel                        MoWe 2:00pm - 3:15pm           

 

Graduate Courses of Interest Taught by Other Faculty
 

ARH 8500                            Architecture & Empire
Louis Nelson                        We 9:00am - 11:30am


ARH 8601                           Historic Preservation Theory and Practice
Andrew Johnston                We 6:00pm - 8:30pm


HIEU 5061                          Roman Imperialism
Elizabeth Meyer                  Mo 5:00pm - 7:30pm           
 

HIEU 7013                          Anthropology of Ancient Greece
Jon Lendon                         We 5:30pm - 8:00pm